Fotografowanie i filmowanie podczas liturgii:

Kościół jest miejscem publicznym - jest zatem dostępny każdemu, kto potrafi uszanować świętość miejsca kultu i odpowiednio się w nim zachować - niezależnie od tego czy w ogóle jest wierzący i jaką religię wyznaje.

Jako miejsce publiczne i jednocześnie zabytek, może być uwieczniany na wszelkich dostępnych nośnikach obrazu, o ile nie odbywają się w nim czynności liturgiczne bądź paraliturgiczne. Nie są za to pobierane ŻADNE opłaty - chyba że ktoś ma życzenie złożyć ofiarę na wystrój czy funkcjonowanie świątyni - do skarbony znajdującej się w kościele tuż przy wyjściu.

Dobry obyczaj i kultura nakazuje jednak; powiadomić o takich czynnościach - choćby kurtuazyjnie - proboszcza danej parafii; uzasadniając też cel owych czynności - w końcu nie jesteśmy "u siebie" lecz w Domu Bożym.

Sytuacja zmienia się radykalnie; kiedy w świątyni trwają modlitwy, bądź jakaś akcja liturgiczna / np.: Msza Św., udzielany jest jakikolwiek sakrament, trwa pogrzeb, inne nabożeństwo, albo adoracja Najswiętszego Sakramentu/.

Fotografowie i operatorzy sprzętu audiowizualnego, którzy zamierzają wykonywać swoje czynności podczas celebracji jakiejkolwiek czynności liturgicznej, są zobowiązani ukończyć kurs i otrzymać pisemne upoważnienie do wykonywania swych czynności z Elbląskiej Kurii Diecezjalnej - ewentualnie z innej diecezji. Ponadto winni zgłosić się do kapłana, który ma przewodniczyć celebracji, aby z nim uzgodnić wszystkie szczegóły związane z miejscem i sposobem wykonywania swej posługi.

W przeciwnym wypadku filmowanie czy fotografowanie podczas liturgii jest absolutnie niedopuszczalne.

Polecamy strony
Wyszukiwanie