Sakrament Małżeństwa w naszej parafii

Osoby pragnące zawrzeć Sakramentalny Związek Małżeński powinny zgłosić się w biurze parafialnym trzy miesiące /minimum/ przed datą ślubu (datę należy ustalić i zarezerwować odpowiednio wcześniej).

Potrzebne dokumenty:

• świadectwo ukończenia katechizacji przedmałżeńskiej (kiedyś kurs p.m.),
  • dowód osobisty,
  • METRYKA CHRZTU (osoby ochrzczone poza naszą parafią),
  • dokumenty z Urzędu Stanu Cywilnego - jeśli ma to być ślub kościelny ze skutkami cywilno-prawnymi /tzw. małzeństwo konkordatowe/ - (nie wcześniej jednak niż 3 mies),
  • adresy świadków.

Pozostałe dokumenty wydawane są w trakcie spisania protokołu przedmałżeńskiego, mianowicie: nauki przedślubne, karteczki do spowiedzi, dokument o wygłoszeniu zapowiedzi poza parafią.

Fotografowanie w czasie liturgii:

Fotografowie i operatorzy sprzętu audiowizualnego, którzy zamierzają wykonywać swoje czynności podczas celebracji liturgii, są zobowiązani ukończyć kurs i otrzymać pisemne upoważnienie do wykonywania swych czynności z Elbląskiej Kurii Diecezjalnej - ewentualnie z innej diecezji. Ponadto winni zgłosić się do kapłana, który ma przewodniczyć celebracji, aby z nim uzgodnić wszystkie szczegóły związane z miejscem i sposobem wykonywania swej posługi.

Śpiewy i dekoracje związane z sakramentem małżeństwa

Wprowadzenie ogólne do Mszału Rzymskiego przypomina że: " w wystroju kościoła należy dążyć raczej do prostoty niż do przepychu, w doborze elementów zdobniczych należy dbać o prawdziwość rzeczy, a ponadto zmierzać do tego, by te elementy służyły pouczeniu wiernych i odpowiadały godności miejsca świętego". - Nie można więc np. dopuścić do wystroju kościoła i dekoracji ołtarza sztucznymi kwiatami! Niechaj więc logiki wiary oraz czytelności znaku nigdy nie przysłania logika praktycyzmu.

Wykonywane śpiewy powinny być dostosowane do obrzędów małżeństwa i wyrażać wiarę Kościoła Bożego. Odnosi się to także do wyboru dzieł muzycznych wykonywanych w czasie liturgii. ZATEM: ewentualne propozycje śpiewów czy też wykonywanych utworów muzycznych w czasie liturgii sakramentu małżeństwa muszą być koniecznie uzgodnione wcześniej z Ks. Proboszczem.