Dokumenty niezbędne do przyjęcia sakramentów świętych

Chrzest święty:

• akt urodzenia dziecka (odpis)
  • wyciąg z aktu ślubu kościelnego rodziców
  • dane o kandydatach na rodziców chrzestnych (personalia)
  • zaświadczenie z parafii rzeczywistego zamieszkania rodziców chrzestnych (a NIE zameldowania!) o PRAKTYKOWANIU WIARY katolickiej - a nie o przyjęciu bierzmowania - jak mylnie uważają niezorientowani; (praktykowanie wiary to czynność PERMANENTNA a nie tylko chwilowa, okazjonalna czy tymczasowa).

Bierzmowanie:

• metryka chrztu
  • zaświadczenie o uczestnictwie w katechezie szkolnej lub ostatnie świadectwo katechizacji; z ostatnio ukończonej szkoły
  • w przypadku osób starszych - świadectwo ukończenia katechizacji z ostatniej szkoły do której się uczęszczało

Pierwsza Komunia Święta:

• metryka chrztu dziecka
  • zgoda miejscowego proboszcza - jeżeli dziecko jest z innej parafii
  • zaświadczenie o przygotowaniu dziecka do przyjęcia sakramentu od miejscowego katechety - jeżeli dziecko jest z innej parafii

Małżeństwo:

• aktualne, tj. z datą do 3 miesięcy wstecz; metryki chrztu
  • dowody osobiste
  • ostatnie świadectwa katechizacji
  • świadectwa bierzmowania
  • zaświadczenie o uczestnictwie w katechezie przedmałżeńskiej
  • zaświadczenie z USC (niezbędne gdy małżonkowie pragną ślubu konkordatowego) tzn. aby Ich ślub kościelny pociągał za sobą skutki cywilno-prawne.
  • albo - akt ślubu; jeśli wcześniej zawarto związek cywilny.

W razie ZNACZNEJ NIEDOGODNOŚCI typu; zamieszkanie poza granicami naszego kraju, po wcześniejszym ustaleniu i aprobacie ks. proboszcza; niektóre dokumenty można otrzymać za pomocą poczty - nie jest zatem konieczne osobiste stawiennictwo w kancelarii. Każdorazowo jednak o takim przypadku indywidualnie i roztropnie decyduje proboszcz.

ZAŚWIADCZENIE O PRAKTYKOAWNIU WIARY KATOLICKIEJ:

/potrzebne np. do bycia dopuszczonym do godności chrzestnego/

Zaświadczenie o praktykowaniu wiary katolickiej może wystawić tylko ksiądz; w którego parafii się praktykuje tzn. do którego uczęszcza się na mszę św. niedzielną, do spowiedzi świętej, komunii, gdzie odbywa się rekolekcje i korzysta z innych sakramentów czy sakramentaliów. Zatem: parafia rzeczywistego zamieszkania /przebywania/ a nie formalnego zameldowania - jest stosownym miejscem do wystawienia takiego dokumentu.